Mieszkańcy wielkich miast mają szeroki zakres wybory jeżeli chodzi o środek transportu. Własne auto, rower, a może komunikacja miejska? Rozwiązań tyle, ile potrzeb. Warto dokładnie rozważyć, które z nich będzie najlepsze dla nas.

Różni ludzie mają różne potrzeby – także jeśli chodzi o środek transportu. To, co dla jednego jest wymarzonym sposobem na dojazd do pracy dla innego będzie koszmarem. Poznanie swoich potrzeb i oczekiwań jest kluczowe aby dobrać transport pod siebie.

Cztery kółka, czyli niezalezność

Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez auta. Faktycznie, pokonywanie większych odległości, zwłaszcza jeżeli odbywa się na linii miasto-wieś, może być to kłopotliwe. Samochód jest niezależny od rozkładu jazdy, a tylko od naszej woli. Z drugiej strony koszty eksploatacji auta potrafią nieźle uderzyć po kieszeni. Kosztuje w zasadzie wszystko – benzyna, ubezpieczenie, mycie. Do tego coroczne przeglądy oraz ewentualne naprawy. Auto jest stosunkowo szybkim środkiem transportu, jednak ten medal ma dwie strony – nie zawsze możliwa jest szybka jazda do celu. W miastach z płynnością ruchu bywa różnie, czasem nawet bardzo śle. Korki na ulicach już niejednego stoika wyprowadziły z równowagi.

Rower, czyli na zdrowie

A może rower? W miastach przeżywa on prawdziwy renesans. Moda? Po części pewnie tak, jednak przyznajmy to bardzo zdrowa moda. Jazda do pracy rowerem i rowerowe powroty do domu mogą bardzo poprawić naszą zdrowotną kondycję i będą również bardzo oszczędne. Takie rozwiązanie ma też wady. Rowerem jeździ się świetnie, ale jednak w trakcie deszczu czy opadów śniegu jest to często niewykonalne albo skrajnie niewygodne. Rower może nas też zawieść na dłuższych dystansach. Nie każdy kierowca ma kondycję i czas na to aby pedałować przez np. 40 minut. Uczciwie należy dodać, że ten, kto decyduje się na zakup roweru naprawdę ma w czym wybierać! Modele MTB, miejskie i wiele innych są dostepne praktycznie od ręki tak w sklepach rowerowych, jak i w hipermarketach czy sklepach ogólnosportowych.

Busem, czyli miejski szyk

Co z komunikacją miejską? To zależy od tego czy na trasie do naszego miejsca docelowego znajdują się dobre połączenia tramwajowe czy też autobusowe. Jeśli tak to dojazd nimi może być całkiem komfortowy i tańszy od transportu samochodowego. Z drugiej strony – autobus, tramwaj mogą się spóźniać i nie zawsze możemy liczyć, że znajdziemy miejsce siedzące. Po 8 godzinach pracy może być to męczące, nawet bardzo. Jeśli zamierzamy podróżować tak codziennie bądź często czy cyklicznie to warto rozważyć zakup biletu okresowego – miesięcznego czy kwartalnego. W poszczególnych miastach ceny te kształtują się różnie.