Nawet jeśli nie wydałeś na swoje auto wielkich pieniędzy nie znaczy to, że dalsza troska o nie się nie opłaca. Wręcz przeciwnie – dbanie o auto procentuje i czyni jego ogólna eksploatację relatywnie tańszą a korzystanie z auta przyjemniejsze. Troska o auto to nie tylko ochrona lakieru samochodowego czy jego regularne mycie – to po prostu całokształt tego jak właściciel traktuje swoje auto.

W zabieganym świecie czasem trudno znaleźć czas na to by jeszcze troszczyć się o samochód, czy chronić go przed niepożądanymi czynnikami zewnętrznymi. W końcu każdy ma jakieś życie rodzinne, zawodowe, musi załatwiać tyle spraw, że na cztery kółka często nie wystarcza po prostu czasu ani ochoty. Są jednak rzeczy o które warto zadbać, by chronić swoje auto, siebie i swój portfel.

Zabezpieczenie niejedno ma imię

Prozaiczną rzeczą o której można czasem zapomnieć jest chronienie auta przed kradzieżą. Robimy to np. zamykając samochód, czy montując w nim alarm przeciwwłamaniowy, albo garażując swoje cztery kółka. Elementem chroniącym pojazd może okazać się lokalizator gps, który w razie kradzieży pojazdu pokaże jego miejsce pobytu tym samym ułatwiając policji jego odnalezienie. Oczywiście, jak mawiają „na złodzieja nie ma zamka” i żadne środki ostrożności nie dadzą 100% gwarancji bezpieczeństwa, jednak mimo wszystko zwiększą poziom ochrony i zapewnią kierowcy spokój ducha. A to przecież bardzo cenna rzecz.

Błysk lakieru

Samochód warto też chronić przed działaniem czynników zewnętrznych takich jak np. promienie słoneczne czy śnieg. Na pogodę nie mamy wpływu, mamy jednak wpływ na to jak postępujemy z naszym samochodem. Ci, którzy zwracają uwagę na ochronę lakieru samochodowego mogą sami poświadczyć swoim przykładem i powiedzieć, że ochrona lakieru choć trochę kosztuje daje dobre efekty. Nie trzeba się specjalnie gimnastykować – wystarczy szukając miejsca do parkowania znaleźć takie zacienione (to w lecie) i ostrożnie acz dokładnie odśnieżać samochód (to w zimie).

Szereg literek

Skoro jesteśmy w temacie ochrony samochodu należy pamiętać jeszcze o kwestii ubezpieczeń. Obowiązkowe ubezpieczenie OC, warto uzupełnić ubezpieczeniem AC, które umożliwi np. otrzymanie odszkodowania gdy ukradną czy uszkodzą samochód bądź też ubezpieczeniem assistance, które zapewni Tobie i auto pomoc na trasie kiedy dojdzie do jakiejś awarii. Troska o samochód widoczna jest także podczas tankowania – podejrzanych stacji lepiej unikać – bo jak powiadają: „chytry, chciwy dwa razy traci”. Czasem lepiej zapłacić więcej i mieć pewność, że tankujemy paliwo wysokiej jakości.