Wielu kierowców traktuje swój samochód jako narzędzie do pracy, źródło prestiżu a czasem także – jakkolwiek dziwnie to brzmi, najlepszego przyjaciela. A o przyjaciół trzeba dbać a przynajmniej się starać. Zresztą – nawet w przypadku jeśli kierowca ma do auta stosunek przedmiotowy to też powinien troszczyć się o jego stan. Dlaczego? Bo troska o auto procentuje! Sprawdź sam i skorzystaj z naszych porad.

To co możesz zaoferować swojemu samochodowi można podzielić na czynności wykonywane na co dzień i takie od święta. Wiadomo, dużo zależy od Twojego portfela, ale nie wszystko. Bardzo ważne są też małe rzeczy, drobne czynności, które mogą sprawić, że auto będzie jeszcze bardziej sprawne i jeszcze tańsze w utrzymaniu. Dlaczego tak się dzieje? Otóż zadbany samochód będzie przysparzał mniej problemów w przyszłości. A mniej usterek to pełniejszy portfel właściciela auta. Nawet bardzo wysłużone auta mogą zyskać na takiej pielęgnacji. Ale po kolei.

Na co dzień dbaj przy okazji

Codzienna troska o auto obejmuje na pewno tankowanie go w pewnych miejscach. Zapełnianie baku w podejrzanych miejscach to nie jest dobry pomysł i może autu poważnie zaszkodzić a nam uniemożliwić bezpieczną jazdę. Bardzo ważne jest też właściwe odśnieżanie auta – starajmy się to robić tak aby nie uszkodzić zewnętrznej warstwy lakieru. Porządek w środku samochodu jest mile widziany – pasażerowie z pewnością docenią czyste wnętrze a sam kierowca dostrzeże różnicę – jazda w czystym pojeździe jest bardziej komfortowa. Skoro o jeździe mowa – zadbajmy o jej styl. Ekonomiczna jazda się opłaca –auto spala mniej benzyny i się mnie eksploatuje. Jak to robić? Szczegółowe umiejętności można zdobyć na kursach eko-jazdy albo poczytać o tym w Internecie czy prasie fachowej. Ekojazda obejmuje np. hamowanie silnikiem czy Jazdona możliwie wysokim biegu (nie przetrzymujemy auta na jedynce, która służy tylko do ruszania, a ni na dwójce i tak daje…).

Od święta zaszalejmy

Szereg rzeczy dla auta robimy od święta – do tego worka wrzucić można wykupienie ubezpieczenia OC i AC a także a może ubezpieczenia assitance, które zapewni autu holowanie w podbramkowej, awaryjne sytuacji. Do okazyjnych zabiegów pielęgnacyjnych należy także mycie pojazdu. Możemy dokonać go sami albo skorzystać z wiedzy i doświadczenia ekspertów. Komu pieniądze pozwolą może zafundować samochodowi woskowanie, które nada mu piękny, błyszczący wygląd. Nie zapomnijmy też o corocznym obowiązkowych przeglądzie technicznym a także naprawach w razie potrzeby. Od czasu do czasu auto możemy wzbogacić jakimś gadżetem. Do wyboru do koloru. Na konsumentów czekają zarówno zawieszki i śmieszne maskotki jak i bardziej praktyczne gadżety na przykład masujące podkładki na plecy czy podgrzewacze. Dobrym rozwiązaniem jest też kupienie do auta odświeżacza powietrza – będzie się przyjemniej jechało.