Współczesny biznes potrzebuje wydajnych i skutecznych rozwiązań, które podnoszą jego efektywność i wspomagają procesy zachodzące w firmie. Ich działanie powoduje, że firma powiększa swoją przewagę konkurencyjną. Jednym z narzędzi, które dynamicznie zyskuje na popularności jest monitoring pojazdów gps, który pozwala na łatwe i szybkie kontrolowanie floty aut należących do firmy. Jak działa taki system? Jego funkcjonowanie opiera się na technologii gps, która umożliwia lokalizowanie samochodów.

Monitoring informuje użytkownika nie tylko o tym, gdzie znajduje się pojazd, ale może dostarczyć też informacji na temat tego z jaką prędkością się on porusza. Dzięki systemowi tego rodzaju przedsiębiorstwa są w stanie sprawnie kontrolować wydatki ponoszone na utrzymanie floty pojazdów a także sprawdzać na ile kierowcy przestrzegają ograniczeń prędkości. Jest to ważne także z punktu widzenia bezpieczeństwa. Pracownicy powinni mieć świadomość, że to jak zachowują się na drodze jadąc obrandowanych autem wpływa na wizerunek firmy. Kontrola floty przynosi zatem wymierne finansowe i wizerunkowe korzyści. Zyskują na tym także sami zatrudnieni – istnieje możliwość wprowadzenia specjalnych programów premiowych, które będą promowały tych kierowców, którzy przestrzegają przepisów i korzystają z pojazdów w sposób pożądany przez pracodawcę.

Oczywiście, konieczne jest zapoznanie pracowników z systemem i uczciwe objaśnienie im celów dla których został on implementowany. To jeszcze nie wszystko. Należy także zadbać o to aby wyznaczyć (względnie przeszkolić obecnego) fleet managera, który będzie odpowiedzialny za skuteczne wdrożenie systemu, zbieranie i opracowywanie zebranych danych a także wyciąganie odpowiednich wniosków, które przekaże potem swoim przełożonym. Warto zatroszczyć się o stosowne, przemyślane premiowanie pracowników, którzy skrupulatnie i regularnie przestrzegają zasad dotyczących korzystania z pojazdów. Monitoring pojazdów GPS daje właścicielom firm okazję do poprawienia wyników w skali całego przedsiębiorstwa. Rozwinięte, najnowsze wersje tego systemu pozwalają na kontrolowanie wydatków ponoszonych na zakup paliwa. W dobie rosnących cen benzyny taka oszczędność może dać firmie spory, finansowy oddech. Trzeba dodać, że kontrola tego rodzaju w perspektywie obniżyć może koszty amortyzacji pojazdów co również jest pozytywnym zjawiskiem. Firmy, które kontrolują swoje wydatki nie tylko wyprzedzają konkurencję, ale mogą też zainwestować nadwyżki w inne, przynoszące dochód projekty.

Skąd wziąć taki system? Rynek obfituje tutaj w różne oferty. Niektóre z nich są proste, inne bardziej rozbudowane. Większość z nich wiąże się z koniecznością uiszczenia jakiś opłat – zwykle rocznych, czy kilkumiesięcznych. Czasem (choć nie tak często) zdarzają się tańsze okresy testowe, w trakcie których zapoznajemy się z danym produktem, płacą za niego ułamek standardowej stawki. Przed wdrożeniem takiego narzędzia należy dokładnie przeanalizować potrzeby firmy i jej możliwości finansowe. Przy okazji warto popytać o opinię innych przedsiębiorców. Istnieje spora szansa, że polecą nam jakiś konkretny produkt. Jednak uwaga! To, że rozwiązanie sprawdziło się w firmie Kowalskiego, nie znaczy, że świetnie sprawdzi się też u Nowaka. Dużo zależy nie tylko od specyfiki firmy, ale także od samego sposoby korzystania z systemu. Jeśli już zdecydujemy się na taki zakup to na pewno trzeba wykorzystać taki produkt, tak bardzo jak to możliwe.