Dla każdego, kto prowadzi własną firmę wiadome jest, że trzeba szukać oszczędności, jednocześnie dbając o to by być lepszym od konkurencji. Obniżka kosztów musi jednak iść w parze ze zdrowym rozsądkiem. Cięcia na oślep nikomu nie wychodzą na dobre. Choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, sporo funduszy zaoszczędzić może odpowiednie zarządzanie flotą pojazdów. Pomaga w tym między innymi monitoring gps.

Rozwiązanie to pozwala w pełni kontrolować położenie i sposób użytkowania z firmowych pojazdów, w tym wydatki na paliwo. Systemy monitoringu są coraz bardziej popularne i dają użytkownikom wymierne efekty. Dane dostarczane przez narzędzia tego typu w znaczący sposób pomagają w sprawnym zawiadywaniu firmowymi pojazdami, generując jednocześnie możliwość ograniczenia wydatków. Jakich? Oszczędza się paliwo i czas, a co za tym idzie pieniądze. Osoba zarządzająca flotą pojazdów jest w stanie precyzyjnie i od ręki sprawdzić, gdzie znajdują się firmowe pojazdy i czy kierowcy jadą po wyznaczonych im wcześniej trasach. Zarządzanie flotą staje się tańsze i bardziej efektywne. Dane spływają do systemu na bieżąco, nie trzeba poświęcać dużo czasu i energii na ich analizę.

Korzyści jakie daje monitoring gps z pewnością przypadną do gustu szefom firm. W końcu jest to okazja do obniżenia kosztów bez rażących cięć, czy zwalniania pracowników. Inna sprawa, że wydatki można ograniczyć też przy zakupie firmowych aut. Im flota jest większa – tym lepsza nasza pozycja negocjacyjna. Jeżeli dysponujemy tylko kilkoma pojazdami to może chociaż uda wywalczyć się rabat z tytułu bycia stałym klientem? Warto zwrócić też uwagę na różne opcje leasingowania i z kalkulatorem w ręku sprawdzić co bardziej się opłaca. Podobnie za paliwem – trzeba szukać najbardziej korzystnych ofert. Dobry research zaowocować może udanymi transakcjami.

Uwaga właściciela firma powinna skierować się też na właściwe przeszkolenie załogi, która korzysta z pojazdów. Najlepiej zadanie to powierzyć osobie, która zarządza flotą. Jeśli wewnętrzne szkolenia firmowe okażą się zbyt mało wystarczające to zawsze może skorzystać też z usług profesjonalnych firm. Kursy ekojazdy czy bezpiecznego poruszania się po drogach nie tylko podniosą kwalifikacje pracowników (i będą dla nich rodzajem bonusu), ale pozytywnie wpłyną też na całe funkcjonowanie floty. Nie można zapomnieć o codziennej trosce o samochody firmowe. Nawet mała usterka może okazać się kosztowna lub, co gorsza tragiczna w skutkach. Bieżące kontrolowanie stanu technicznego pojazdów zwiększy bezpieczeństwo jazdy i pozwali zaoszczędzić na większych wydatkach w przyszłości. Z uwagi na to, że pojazdu firmowe stanowią wizytówkę przedsiębiorstwa należy zadbać o to, aby były one czyste. W okolicy na pewno nie brak myjni samochodowych, które warto od czasu do czasu odwiedzać. Przy regularnych wizytach będzie można pewnie wynegocjować jakiś pakiet dodatkowych usług bądź rabaty. Chcąc zatroszczyć się o komfort kierowców można pomyśleć o kupieniu im do aut specjalnych kubków termicznych bądź nakładek na siedzenia lub zagłówki. Przy hurtowych zakupach rosną szans na otrzymanie atrakcyjnych upustów.