Korzystasz z auta służbowego? A może podjeżdżasz do pracy własnych samochodem? Zarówno w jednym jak i drugim przypadku powinieneś poznać kilka zasad rządzących biurowym motoświatem. Lepiej wiedzieć czym jest monitoring aut i jak zachować się na firmowym parkingu niż…wystawić się na pośmiewisko lub dostać od szefa burę. Albo jedno i drugie.

samochod-z-klatkaZ autami czasem więcej problemów jest niż mogłoby się wydawać. Owszem – to wygodny środek transportu, ale ma też swoje wady. W miastach zasadniczym problemem jest parkowanie – miejsc jest mało. Do tego dochodzą też kwestie formalne. Ale po kolei.

Gdzie zaparkować by nie żałować?

Zacznijmy od parkowania. Prawda jest taką, że mało która firma udostępnia pracownikom parking. Jeśli tak to czasem miejsca zarezerwowane są dla wyższych szczeblem pracowników, albo po prostu dla handlowców. Większość osób musi szukać miejsca parkingowego na własną rękę. Przy okazji trzeba uważać aby czasem nie złamać prawa. Auta nie można parkowań na zakazie ani zastawiać nim czyjejś bramy. Nie warto też zajmować miejsca na którym zwykł parkować szef…z wiadomych względów. Ściganie się o miejsce też jest niemile widziane. Ostrożnie też z manewrami – przy dużym zatłoczeniu łatwo jest po prostu o stłuczkę – dlatego należy bardzo uważnie operować autem.

Auto służbowe a bezpieczna jazda

Businessman's Hand Holding Toy CarZ autami służbowymi sprawa jest też dosyć skomplikowana. Wiadomo – praktycznie każdy chętnie by takim autem sobie pojeździł jednak trzeba też pamiętać o kilku zasadniczych aspektach. Po pierwsze auto służbowe to auto należące do firmy – dlatego nie można się do niego zbytnio przywiązywać, jednak należy go szanować. Szarżowanie jest po pierwsze niebezpieczne, po drugie może narażać nas na niebezpieczeństwo. I kto się potem będzie tłumaczył szefowi z rozbitych lusterek i zerwanego zawieszenia? Po co narażać się na taką nieprzyjemną sytuację? Lepiej po prostu korzystać z auta w rozsądny, bezpieczny sposób.

Instrukcje i fleet managerzy

Właśnie – jak? To pytanie ma swoją odpowiedź w regulaminie korzystania z floty. Dlatego też warto do niego sięgnąć i uważnie przeczytać. Szczególnie nurtującą wielu pracowników kwestią jest sprawa dozwolonego użytku prywatnego. Nie wszystkie firmy dopuszczają takowy sposób korzystania z samochodu. Monitoring aut skutecznie i szybko identyfikuje użytkowników, którzy mimo, ustalonych zasad wykorzystują auto w sposób inny niż uzgodniony z szefostwem. Tak nie może być. Jeśli mamy wątpliwości związane z regulaminem, albo auto zaczyna się psuć, czy zachowywać dziwnie należy po prostu zapytać o to fleet managera, czyli osobę odpowiedzialną za zarządzanie flotą.

Źródło http://www.flotis.pl/monitoring-prosto-z-polki