Wśród pożądanych przez pracowników benefitów, obok kart fitness i prywatnej opieki medycznej znajdują się też auta służbowe. Kto nie chciałby dojeżdżać do pracy firmowym autem? Chętny pewnie jest wielu, pojazdów jednak trochę mniej. Zgodnie z regułą niedostępności, rzeczy poza zasięgiem postrzegane są jako cenniejsze. Coś w tym na pewno jest. Załóżmy jednak, że otrzymujesz do dyspozycji auto służbowe. Co powinieneś wiedzieć? Jak korzystać z niego tak, aby pomógł osiągać założone cele i nie stał się źródłem niepotrzebnych problemów?

Dla wielu pracowników, którzy dopiero debiutują w roli kierowców auta służbowego nowością może być na przykład informacja o istnieniu czegoś takiego jak monitoring samochodu gps, ba! Część osób nie zdaje sobie sprawy, że w większych firmach do zarządzania flotą aut stwarza się osobne stanowisko pracy piastowane potem zwykłe przez profesjonalnego fleet managera. Czas najwyższy na poznanie tego flotowego świata – dla własnego dobra i wygody.

Zasady są proste

Zacznijmy od kwestii technicznych, które stają się coraz ważniejsze – ogólnie w firmach jako całości, jak i poszczególnych jej działach. W tej chwili praktycznie każde przedsiębiorstwo posiadające flotę samochodów implementuje tzw. monitoring samochodu gps. To system, który pozwala określać miejsce pobytu samochodu i wskazać przebytą przez poszczególne samochody trasę. Uwaga! Systemy tego rodzaju potrafią też wysyłać fleet managerom alerty np. wtedy, kiedy samochód wyjedzie poza przykazany wcześniej obszar. Jeżeli załóżmy handlowiec miał poruszać się po terenie województwa opolskiego a pojechał gdzieś indziej to informacja o takim zdarzenia dotrze do fleet managera – sprawa będzie wyjaśniana dalej. Możliwe przecież, że kierowca miał ważny powód aby zmienić trasę, czy wyjechać poza „dozwolony” obszar. Ważne jednak aby korzystając z samochodu nie wykorzystywać go do celów prywatnych – chyba, że mamy na to zgodę szefostwa. Jak sprawdzić co można a czego nie można zrobić z autem służbowym?

Diabeł tkwi w regulaminie?

W większości przypadków wystarczy spojrzeć na jeden dokument a mianowicie na regulamin korzystania z pojazdów służbowych. Mało tego – przed udostępnieniem kluczyków do pojazdu zostaniemy najprawdopodobniej poproszeni o podpisanie oświadczenia w którym zobowiążemy się do korzystania z pojazdu w sposób zgody z regulaminem. Złamanie regulaminu może być podstawą do wyciągnięcia nawet poważnych konsekwencji służbowych – od upomnienia ustnego do nawet dyscyplinarnego. Aby uniknąć takich przykrych sytuacji należy po prostu wiedzieć co można, a czego nie można robić. Nie wymaga to znowuż szczególnie wielkiego zachodu – zwykle przeczytanie regulaminu wystarcza. W razie nieścisłości warto spytać o wyjaśnienie tych kwestii fleet managera bądź szefa. Lepiej wiedzieć niż się domyślać, przyjąć błędne założenie a potem żałować.

Pamiętaj, że samochód służbowy może ułatwić Tobie realizowanie obowiązków zawodowych i to nie tylko w sytuacji w której jesteś handlowcem. Posiadają auto służbowe łatwiej Tobie dojechać na spotkanie z klientem, łatwiej też dostać się do pracy i wrócić do domu.