W dobie rosnącej i zaciekłej konkurencji oraz coraz bardziej wymagających klientów, obniżanie kosztów działania stało się oczywistym celem przedsiębiorstw. Zwiększanie rentowności nie powinno jednakże odbywać się drogą bezsensownych, krótkowzrocznych cięć. Dlaczego? Bo działanie na oślep może szybko odbić się czkawką. Firmy powinny zachować zdrowy rozsądek i szukać cieć tam, gdzie przyniosą one długoterminowe, zadowalające efekty.

W naszych warunkach słowo cięcia kojarzy się zwykle niemile ze zwolnieniami i redukcjami etatów. Niestety, tak bywa a działania managerów są często nieprzemyślane i nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Zwolnień czasem nie da się uniknąć nie można jednak zapomnieć, że kapitał ludzki to bodaj najbardziej niedoceniany kapitał firmy. Zwolnić łatwo – zatrudnić – bywa trudniej, zwłaszcza jeżeli szukamy specjalistów bądź dobrych rzemieślników, fachowców.

Szeroki wachlarz kosztów

Cięcie etatów wino być zatem ostatecznością. Jeżeli chodzi o oszczędzanie i obniżanie kosztów działalności można zauważyć już wcale nie taki nowy, lecz coraz silniejszy trend szukania oszczędności w ramach floty samochodów. Monitorowanie pojazdów to w wielu firmach codzienność i element szerszej strategii działania. Zacznijmy od początku: dlaczego akurat flota? Po pierwsze posiada ją coraz większa liczba firm, po drugie flota ma duże znaczenie dla działania przedsiębiorstw, po trzecie funkcjonowanie floty wiąże się ze sporymi wydatkami, które często mają niestety tendencję do niekontrolowanego rozrostu. W grę wchodzą przecież nie tylko koszty samego zakupu aut, które najczęściej się zresztą leasinguje. Prawdziwy drenaż portfela zaczyna się podczas tankowania i serwisowania pojazdów firmowych. W skali roku wydatki ponoszone na flotę mogą przyprawić o zawrót głowy – a jeszcze trzeba przecież opłacić potrzebne ubezpieczenia.

Tak robią to profesjonaliści

Firmy, zwłaszcza te większe dość szybko zorientowały się, że takie obciążenie wydatkami jest nie do zaakceptowania. Od tego momentu następowała systematyczna profesjonalizacja floty – a właściwie profesjonalizacja zarządzania pojazdami firmowymi. Dlatego też opiekę nad flotą sprawują profesjonalni fleet managerzy i standardem jest monitorowanie pojazdów bazujące na technologii gps. Na czym polega taki monitoring? Specjalne systemy (np. flotis) pozwalają kontrolować pozycję pojazdów i przebyte przez nie trasy a także optymalizować wydatki na paliwo. Trzymanie w ryzach pojazdów pozwala w efekcie obniżyć wydatki na fltoę i efektywniej zarządzać pojazdami. Polityka flotowa przedsiębiorstwa powinna być znana pracownikom – dlatego koniecznością jest stworzenie w firmie regulaminu korzystania z aut służbowych – każdy kto korzysta z aut służbowych powinien podpisać też oświadczenie w którym zobowiąże się do jego przestrzegania.