Zapał turystyczny Polaków nie maleje. I nie chodzi tu tylko o wyjazdy zagraniczne, ale właśnie o wyprawy w obrębie własnej ojczyzny. Chęć podróżowania jest pewnie większa niż możliwości finansowe. Smutna prawda jest taka, co wskazują badania, że tylko co drugi Polak wyjeżdża gdzieś na wakacje. Szkoda, bo oferta coraz lepsza – mapa polski obfituje w punkty, które warto odwiedzić!

O tym, że podróże kształcą wiemy już wszyscy. Trzeba dodać, że podróżowanie pozwala też na zebranie energii do pracy, odpoczynek i poszerzanie horyzontów. To dobra okazja do zacieśnienia więzi z bliskimi, rodziną czy przyjaciółmi. Czasem zdarza się też, że podróż to okazja do weryfikacji znajomości. Podróżowanie to wreszcie – szansa na przeżycie fajnych przygód i przywiezienie pamiątek.

Niejeden cel, niejeden podróżnik

Pytanie „gdzie jechać?” ma wiele odpowiedzi. Nawet jeżeli cel wojaży ograniczymy tylko do obszaru Polski, jest w czym wybierać, bo na mapie polski znaleźć można mnóstwo interesujących miejsc. Choć pogoda często pozostawia wiele do życzenia to przyroda Polski nie ma sobie równych. Swoje miejsce znajdą tu zarówno wielbiciele gór, jak i zwolennicy wylegiwania się na plaży. Atrakcje czekają też na wielbicieli spacerów po leśnych duktach czy amatorzy żeglugi – od czego są w końcu Mazury? Wielbiciele muzeów również nie mogą narzekać – tylko w Warszawie czeka Muzeum Powstania Warszawskiego, czy nowo otwarte Muzeum Historii Żydów Polskich. A do obejrzenia jest jeszcze więcej – Polskie miasta, miasteczka i wsie ochoczo korzystają z funduszy unijnych i na naszych oczach wzbogacają swoją ofertę turystyczną.

Gdzie spać, czym jechać

Rośnie też baza hotelowa. I to w zasadzie niedopowiedzenie – bo hotele to nie wszystko. Na turystów czekają też prywatne kwatery, hostele czy pola namiotowe. Wszystko zależy od upodobań i – nie oszukujmy się, zasobności portfela. Najzamożniejsi mogą pozwolić sobie na wypoczynek w 5-gwiazdkowym hotelu i cieszyć się zabiegami SPA. Pozostaje jeszcze kwestia środa lokomocji. Zwykle wygrywa tu własny samochód, choć amatorów kolei też nie brakuje a zdarzają się śmiałkowie, którzy…wskakują na rowery! Wycieczki samolotowe są dość drogie i dlatego – przynajmniej na trasach wewnątrz krajowych nie są pewnie szczególnie popularne. Grunt to dobrze zapakowana walizka czy plecak i już można ruszać. Chociaż! Jeszcze chwila! Co z towarzyszem podróży? Wakacje lepiej smakują gdy dzieli się je z osobami, które darzymy sympatią – no chyba, że jesteśmy typem „samotnego łowcy”, ale to już zupełnie inna historia